Skip to main content

System Zarządzania Jakością bez mierników? Prawda czy fikcja?

„Bogu ufamy reszta niech przynosi dane”. Te słowa Edwarda Deminga powinny być odpowiedzią na tytułowe pytanie.

Bez mierników system zarządzania jakością jest fikcją.

I nie jest ważne, według jakiej  normy go wdrażamy.  Zaczynając od najpopularniejszej serii ISO9001, a kończąc na normach branży automotive czy środowiskowych, jeżeli nie wdrożymy skutecznych mierników dla procesów, wówczas system staje się fikcją.

Powodem jest to, że każda z norm wymaga podejścia procesowego i podejmowania decyzji na podstawie weryfikowalnych faktów – czyli mierzalnych danych.

Oczywiście, wielu uśmiechnie się pod nosem. U nich „ISO” to tylko logo na stronie internetowej. Papierologię załatwia Pełnomocnik Jakości. O miernikach mało kto w firmie słyszał, a audyty „przechodzą” rok do roku.

Możliwe? Oczywiście. Miesiąc przed audytem Pełnomocnik wprowadza paniczną atmosferę w firmie. Z naręczem różnych długopisów pomaga wypełniać „jakieś” niepotrzebne papiery, wypełnia tabelki i meczy informatyka, księgową i kadrową o bilanse, szkolenia i poziomy produkcji za poprzedni rok. Na tablicach pojawiają się wykresy reklamacji i wad.

Po audycie na rok jest spokój.

Co zrobił Pełnomocnik? Spełnił za firmę wymagania normy w zakresie raportowania wyników procesów głównych. Przeszedł audyt. Załatwił certyfikat na kolejny rok.

Pytanie tylko, kto tu dostaje certyfikat – firma czy Pełnomocnik?

Oczywiście nie o certyfikat chodzi i nie o pochwały na audytach.

Chodzi o coś dużo ważniejszego. Chodzi o drugie ze stwierdzeń przypisywanych Demingowi:

„Nie mierzysz – nie zarządzasz”.

Jeżeli zarząd nie rozumie, że musi wymagać pomiaru procesów i co gorsza, nie rozumie co ma mierzyć, wówczas pozostaje z niepokojem oczekiwać na kwartalne wyniki finansowe. Gdy są złe kolejny krok to szukanie winnych.

Nic się nie jednak nie zmieni.

Mierniki i pomiary mają jednak sens jedynie, gdy zestawiane są zbiorczo. Wówczas pokazują szerszy kontekst i trend.

Jakie dowody warto zbierać?

Pisałem o tym wielokrotnie w poprzednich artykułach w kontekście systemów automatycznej rejestracji operacji produkcyjnych.

W systemach zarządzania jakością sprawdzą się również doskonale. Oczywiście zakres pomiarów jest nieco inny i nieco inaczej należały zestawić rejestr mierników operacyjnych i systemowych.

Jak powinien wyglądać ?

Jeżeli jesteś zainteresowany zostaw informację o branży, w której pracujesz z krótkim komentarzem na temat tego jak obecnie nadzorujecie procesy w swoich systemach jakości. W podziękowaniu prześlę na maila kontaktowego przykładowy rejestr procesów operacyjnych.

Bartosz Murawski

Kierownik wielu projektów Lean, wdrożeń systemów jakości, kierownik produkcji i dyrektor jakości w firmach branży maszynowej oraz meblarskiej. Dodatkowo założyciel i projektant systemu MES w firmie FlowVision Software – polskiego producenta komputerowego systemu nadzoru, rejestracji i analityki procesów produkcyjnych.

2 myśli na temat “System Zarządzania Jakością bez mierników? Prawda czy fikcja?

 1. Witam, jesteśmy firmą, która posiada sieci franczyzowe w branży gastronomicznej. Z uwagi na duże rozwarstwienie podmiotów, obecnie nadzorujemy systematycznie procesy. A system jakości jest dla nas kluczowy.

  1. Państwa przyklad niewatpliwie jest zlozony.
   Nie znam Waszych procesów, a ze strony wynika wielosc podmiotów, z których kazdy wydaje się realizowac inne procesy operacyjne (produkcja, uslugi, nadzór grupy).
   Operacyjnie – kompletnie inne mierniki. Systemowo – konstrukcja systemu jakości moze miec przynajmniej kilka wariantów, a patrzac na Panstwa naczelny projekt, glownemu nadzorowi, w tym jakościowemu, nalezaloby poddac projektowany system informatyczny.
   Te pytania musza znajdować odpowiedzi w Państwa organizacji. Ja podsyłam przykladowy zestaw mierników systemowych i procesowych dla organizacji produkcyjno handlowej z dużym wplywem systemu sprzedazy.
   Dodajmy – operacyjnie mierzyć i nadzorować warto dokładniej, na różnych poziomach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *